Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition

Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition to międzynarodowy konkurs dla dyrygentów orkiestr dętych, który będzie odbywać się co dwa lata w Warszawie.

W 2019 roku odbyła się pierwsza edycja Konkursu, którego organizatorem jest nasze Stowarzyszenie. Wzięło w nim udział 18 dyrygentów z 11 krajów.

Jest to drugi tego typu konkurs w Europie. Jego realizacja wiąże się z coraz większą liczbą absolwentów specjalności dyrygentura orkiestr dętych akademii muzycznych w całej Europie i na świecie.

Konkurs ma charakter otwarty – zaadresowany jest dla wszystkich dyrygentów orkiestr dętych bez ograniczeń wiekowych.

Przesłuchaniom towarzyszą wykłady m.in. na temat historii orkiestr dętych, instrumentacji na orkiestrę dętą. Podczas konkursu promowana jest muzyka współczesna pisana na orkiestrę dętą, a dyrygenci prowadzą renomowane warszawskie orkiestry dęte.

Uczestnicy oceniani są przez profesjonalne jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Szymona Kawalla – Dziekana Wydziału Dyrygentury Symfoniczno – Operowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W jego skład wchodzą także najwybitniejsi polscy dyrygenci orkiestr dętych i kompozytorzy. Celem konkursu jest przekonanie środowiska muzycznego w Polsce, że orkiestry dęte, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, nie są tylko zespołami amatorskimi, lecz pełnoprawnymi uczestnikami życia muzycznego.

SZCZEGÓŁY NA TEMAT KONKURSU NA STRONIE INTERNETOWEJ: WWECC.WARSAWWINDMUSIC.PL